Stropné chladenie

Stropné chladenie

Princíp tohto chladenia spočíva vo veľkoplošnom chladení stropom pomocou chladiacej vody cirkulujúcej v zabudovaných rozvodných rúrkach REHAU. Výmena energie (t.j. ochladzovanie) na rozdiel od klasickej klimatizácie potom prebieha medzi všetkými teplejším objektmi v miestnosti, vrátane ľudského tela, sálaním na chladiacu plochu - strop. Teplota stropu by kvôli nežiaducej kondenzácii nemala poklesnúť pod teplotu rosného bodu (premenlivá hodnota závislá od teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, obvykle v našich podmienkach medzi 15-19°C). Systém stropného chladenia nie je vhodný pre miestnosti s vysokou vlhkosťou (kúpelne, kuchyne a pod.) - v týchto by dochádzalo k zrážaniu pár na strope. Zabudovať systém v kuchyni je možné len pri zabezpečenom nútenom vetraní (digestorom, ventilátorom) so snímačom vlhkosti v miestnosti. Klasické klimatizačné systémy odbúravajú vznikajúci pocit tepla prúdením studeného vzduchu (konvekciou).

Výhody stropného chladenia oproti klimatizácii prinášajú:

 • najvyšší komfort chladenia - jemný padajúci chlad
 • výrazná úspora prevádzkových nákladov, pri možnosti pasívneho chladenia spodnou vodou alebo hĺbkovým vrtom dokonca len náklady na elektrickú energiu obehových čerpadiel
 • žiadne nepríjemné prúdenie studeného vzduchu
 • neviditeľnosť = voľnosť pri zariadení interiéru
 • žiadne vírenie prachu - vhodnosť pre alergikov
 • úplne bezhlučná prevádzka

Toto jemné veľkoplošné chladenie spĺňa najvyššie požiadavky na ideálny tepelný komfort, pretože dokáže odbúrať teplo pre ľudský organizmus najprirodzenejším spôsobom - sálaním. Stropné chladenie predstavuje aj v porovnaní s inými spôsobmi plošného chladenia (podlahou, stenou) najvyšší štandard pohody. Spomeňte si, ako príjemne sa počas horúčav cítite v starých masívnych stavbách s chladnými stenami a stropmi.

Rozmery rúrok na stenové vykurovanie/chladenie:

 • RAUTHERM S (PE-Xa) 10,1x1,1
 • RAUTHERM S (PE-Xa) 12x2,0
 • RAUTHERM S (PE-Xa) 14x1,5
 • RAUTHERM S (PE-Xa) 17x2,0

Systémy stropného chladenia

Podomietkový register (mokrý systém) - rúrka RAUTRERM S 10,1x1,1 prostredníctvom úchytných líšt upevnené na spodnú plochu stropu a prekryté vrstvou omietky v hrúbke cca 20mm. Tento systém je možné zabudovať dodatočne (zníženie stropu je minimálne 2 až 2,5cm). Predstavuje ideálny systém pre plošné chladenie ak nie je vyžadovaný podhľad.

Sádrokartónový register (suchý systém) - systém je tvorený sadrokartónovými doskami so zapustenými rúrkami RAUTHERM S 10,1 x1,1 mm v rozstupe 45mm. Samotný sadrokartón v hrúbke 15mm je spevnený buničinovou vlákninou, aby nedošlo k narušeniu v oslabených miestach, kde sú vo vyhĺbených drážkach vložené rúrky. Prívodné potrubia väčších dimenzií sa vedú v medzipriestore podhľadu. Montáž sadrokartonových dosiek s uskutočňuje na raster z drevených alebo oceľových profilov. Je to veľmi vhodná alternatíva pre miestnosti s podhľadmi, šikmé plochy a stavby postavené suchým procesom. Chladiace stropné dosky REHAU možno dostať v štyroch rozmeroch:

 • 1250 x 500 mm,
 • 1250 x 1000 mm,
 • 1250 x 1500 mm,
 • 1250 x 2000 mm

Register integrovaný v monolitickom betónovom strope - rúrky stropného chladenia RAUTHERM S 17x2,0 sa už pri stavbe stropu (fáza hrubej stavby) - zabudujú v okolí spodnej výstuže (max. hĺbka 15 mm od spodného líca stropu) a zalejú sa betónom. Výhodou je nízka investícia a fakt že systém neznižuje svetlú výšku miestnosti.

Princíp stropného vykurovania

Pri stropnom vykurovaní sa využíva sálavý tepelný tok z ohrievaného stropu. Stropy dosahujú vďaka teplovodným rúrkam mierne vyššiu povrchovú teplotu, a tak priamo vyžarujú teplo do okolitej miestnosti, na vnútorné zariadenie i nás ľudí. S výlučne stropným vykurovaním možno dnes stále uvažovať len v nízkoenergetických stavbách, pretože maximálna komfortná teplota stropu 29°C limituje možný výkon na približne 45W/m2.